1. YLEISET EHDOT
1.1. Näitä sopimusehtoja sovelletaan Stokker OY ylläpitämän verkkokaupan (jäljempänä Stokker, verkkokauppa) ja asiakkaan väliseen kauppasuhteeseen.
1.2. Stokkerilla on oikeus muuttaa ja päivittää näitä sopimusehtoja julkaisemalla päivitetyt ehdot verkkosivuilla www.stokker.fi. Mikäli asiakas teki tilauksensa ennen ehtojen muutoksien voimaantuloa, sovelletaan asiakkaan ja Stokkerin välisessä kauppasuhteessa tilaushetkellä voimassa olevia ehtoja, ellei laissa tai näissä ehdoissa ole määritelty toisin.
1.3. Asiakkaalla on mahdollisuus tallentaa, tulostaa tai tarvittaessa uudelleen esittää ennen kaupan tekemistä. Tilaamalla tuotteita verkkokaupasta asiakas hyväksyy nämä myyntiehdot.
1.4. Näiden sopimusehtojen lisäksi verkkokaupassa sovelletaan Viron tasavallan lainsäädäntöä.
2. TILAAMINEN VERKKOKAUPASTA
2.1. Asiakas lisää valitsemansa tuotteet ostoskoriin.
2.2. Asiakas valitsee toimitustavan ja -paikan.
2.3. Asiakas hyväksyy tilauksen ja maksaa tilauksestaan Stokkerin tarjoamien maksunvälityspalveluiden kautta. Ennen laskun suorittamista asiakkaan tulee vielä tarkistaa, että pitääkö laskunsa paikkaansa.
2.4. Maksettuaan laskun asiakkaan tulee valita painike ”Tagasi kaupmehe juurde”, jonka jälkeen asiakas palaa kauppiaan sivuille.
2.5. Stokker lähettää asiakkaalle tilauksesta ja maksusuorituksesta sähköisen vastaanottokuittauksen. Ellei sähköpostitse vastaanottokuittausta saavu, pyydämme ottamaan yhteyttä asiakaspalveluun info@stokker.fi tai soittamalla (+358) 9 3881 500 Ma–Pe 8:30–17:00.
2.6. Lasku lähetetään tavaratoimituksen yhteydessä.
2.7. Tuotteiden kauppasopimus katsotaan tehdyksi (Sopimuksen voimaantulo) sen jälkeen, kun tilausvahvistuksessa ilmoitettu maksusuoritus on kertynyt Stokker OY pankkitilille.
3. TUOTTEEN HINTA, MAKSUVAIHTOEHDOT, STOKKERIN KANTA-ASIAKASEDUT
3.1. Kaikkien verkkokaupassa myytävien tuotteiden hinnat on mainittu euroissa, ja ne sisältävät 24% arvonlisäveron.
3.2. Stokkerin verkkokauppaan kirjautuneena kanta-asiakkaana asiakkaalle myönnetään Stokkerin kanta-asiakasetuja. Stokkerin yleiset ehdot löytyvät kotisivulta www.stokker.fi.
3.3. Asiakas hoitaa kauppahinnan ja mahdollisen toimitusmaksun 100 %:na ennakkomaksuna. Maksu tapahtuu verkkokaupan ulkopuolisten maksunvälityspalveluiden kautta. Stokker ei pääse käsiksi asiakkaan pankki- tai luottokorttitietoihin. Kortilla maksaessa summa veloitetaan asiakkaan kortilta ostohetkellä.
3.4. Kauppahintaan lisätään toimitusehtojen mukainen toimitusmaksu.
3.5. Tilauksen vahvistamisen yhteydessä asiakkaan tulee valita sopiva maksutapa:
3.5.1. Verkkomaksu (Nordea, Op, S-Pankki, Danske Bank, Ålandsbanken, Handelsbanken, Säästöpankki, Oma Säästöpankki ja Pop Pankki).
3.5.3. Luottokorttimaksu (Visa tai MasterCard) kautta.
3.5.4. Ennakkomaksulaskussa. Tilaustuotteet varataan viimeistään seuraavana arkipäivänä sen jälkeen, kun olemme vastaanottaneet ennakkomaksulaskussa ilmoitetun maksusumman.
3.5.5. Kauppahintaan voidaan lisätä palvelumaksu, joka riippuu asiakkaan ja pankki- tai luottokortin myöntäjän välisestä sopimuksesta.
4. TOIMITUSEHDOT
4.1. Tuotteet voidaan tilata Stokkeriin toimipisteeseen, Omniva-pakettiautomaattiin, Omniva-postikeskukseen tai kotiinkuljetuksena asiakkaan ilmoittamaan osoitteeseen.
4.2. Verkkokaupan tilauksia käsitellään arkisin klo 8.30–17.00 välillä. Lauantaina ja sunnuntaina sekä juhlapäivinä tehdyt tilaukset käsitellään seuraavana arkipäivänä. Tämä on voimassa myös silloin, kun tilaus noudetaan Stokkerin tavaratalosta.
4.3. Tuotteiden nouto Stokkerista.
4.3.1. Tuotteet luovutetaan Stokkerin tavaratalon aukioloaikoina.
4.3.2. Asiakas tarvitsee tuotteiden luovutusta varten henkilökortin (ID-kortti, passi, ajokortti) ja tilauksen numeron. Ellei asiakkaalla ole henkilökorttia mukana, Stokkerilla on oikeus olla luovuttamatta tuotteita.
4.3.3. Stokker ei vastaa asiakkaalle aiheutuneesta vahingosta, jos Stokkerista riippumattomista syistä kolmannet henkilöt ovat saaneet käyttöönsä laskun kopion tai yksilöllisen tilauksen numeron, jonka perusteella tuotteet on luovutettu noutajalle.
4.4.3. Jos toimitustavaksi valitaan nouto Stokkerin tavaratalosta, tilaukseen ei lisätä toimituskuluja.
5.4.3. Mikäli tilaus jätetään noutamatta 14 päivän määräaikaan mennessä, Stokker käsittelee tilauksen peruutettuna tilauksena ja palauttaa asiakkaalle kauppahinnan välittömästi, mutta kuitenkin viimeistään 14 päivässä samalle pankkitilille, jolta kauppahinta suoritettiin.
4.4. Tuotteiden nouto pakettiautomaatista
4.4.1. Jos toimitustavaksi valitaan nouto pakettiautomaatista, tilaukseen lisätään toimitusmaksu. Jos kauppahinta ylittää 150 euroa, toimitusmaksua ei lisätä.
4.4.2. Lähetyksen saapumisesta pakettiautomaattiin ilmoitetaan asiakkaalle tekstiviestillä, jonka numeron asiakas on tilausvaiheessa ilmoittanut. Tekstiviesti sisältää pakettiautomaatin yksilöllisen lokerokoodin.
4.4.3. Stokker ei vastaa asiakkaalle aiheutuneesta vahingosta, jos Stokkerista riippumattomista syistä kolmannet henkilöt ovat saaneet käyttöönsä laskun kopion tai yksilöllisen tilauksen numeron, jonka perusteella tuotteet on haettu pakettiautomaatista.
4.4.4. Mikäli tilaus jätetään noutamatta pakettiautomaatista määräaikaan mennessä, Stokker käsittelee tilauksen peruutettuna tilauksena ja palauttaa asiakkaalle kauppahinnan toimituskuluineen välittömästi, mutta kuitenkin viimeistään 14 päivässä samalle pankkitilille, jolta kauppahinta suoritettiin.
4.5. Toimituksen kotiinkuljetus
4.5.1. Jos toimitustavaksi valitaan lähettipalvelu, toimitukseen lisääntyy toimitusmaksu. Jos kauppahinta ylittää 150 euroa, toimitusmaksua ei lisäänny.
4.5.2. Maanantaista torstaihin tehdyn kotiinkuljetettavan tilauksen toimitusaika asiakkaan ilmoittamaan osoitteeseen tapahtuu kahden päivän kuluessa kaupan tekemisestä klo 10.00–21.00. Perjantaista sunnuntaihin tehdyn kotiinkuljetettavan tilauksen toimitusaika asiakkaan ilmoittamaan osoitteeseen tapahtuu kahden arkipäivän sisällä kaupan tekemisestä klo 10.00–21.00. Tavaran luovutuksen tarkemmasta ajankohdasta sopii kuriiri asiakkaan kanssa puhelimitse.
4.5.3. Asiakkaan on varmistettava tilauksen vastaanotto sovittuna aikana ja paikassa. Mikäli tilauksen toimittaminen epäonnistuu muusta kuin kuriirista johtuvasta syystä kahteen peräkkäiseen kertaan, tilaus toimitetaan takaisin kuriiriyrityksen varastoon. Siinä tapauksessa asiakas voi ottaa yhteyttä kuriiriin 14 päivän sisällä ja pyytää toimituksen uudelleen lähetystä lähettipalvelun välityksellä asiakkaan ilmoittamaan toimitusosoitteeseen. Mikäli edellä mainitut luovutusyritykset epäonnistuvat, Stokker katsoo asiakkaan luopuneen tilauksesta. Silloin sovelletaan tässä asiakirjassa olevaa säännöstä Stokkerista noutamisesta, ja Stokker palauttaa asiakkaalle kauppahinnan toimitusmaksuineen viipymättä, mutta kuitenkin viimeistään 14 päivässä tilauksen saapumisesta. Rahanpalautus tehdään samalle tilille, jolta kauppahinta maksettiin.
4.5.4. Toimituksen vastaanottotarkastus
4.5.5. Saapunut tuote on tarkistettava ennen vastaanottamista avaamalla varovaisesti tuotepakkauksen pakkausta tai tuotetta vahingoittamatta. Jos asiakas on rikkonut tuotepakkauksen huolimattomuudesta eli tuotepakkaus olisi ollut mahdollista avata sitä vahingoittamatta, Stokkerilla on oikeus periä tuote palautettaessa vahingonkorvausta. Ellei tuotepakkausta pysty avaamaan sitä vahingoittamatta, asiakas ei ole vastuussa rikotusta pakkauksesta.
4.5.6. Jos vastaanottotarkastuksessa tuotteessa havaitaan vikoja tai virheitä, lähetys on rikkoutunut tai pakkaus vioittunut, asiakkaan on tehtävä siitä heti ilmoitus Stokkerin asiakaspalveluun (+358) 9 3881 500 tai info@stokker.fi.
4.5.7. Tavaran kuljetuksen aikainen vahingonvastuu on Stokkerilla. Tavaran vahingonvastuu siirtyy Stokkerilta asiakkaalle sen jälkeen, kun lähetys on luovutettu asiakkaalle.
5. ASIAKKAAN HENKILÖTIETOJEN KÄSITTELY
5.1. Stokker käyttää asiakkaan antamia henkilötietoja ja tietoja ostohistoriasta henkilötietosuojalain mukaisesti siltä osin kuin niitä tarvitaan asiakkaan verkkokaupassa tehdyn tilauksen täyttämistä varten. Stokker sitoutuu olemaan välittämättä rekisteröityjä henkilötietoja kolmansille henkilöille, paitsi posti- tai lähettipalvelun yrityksille tavaran toimitusta varten.
5.2. Jos tilauksesta maksetaan verkossa, Stokker ei pääse asiakkaan pankkitietoihin käsiksi.
5.3. Stokker pidättää oikeuden käyttää asiakkaan sähköpostiosoitetta ja puhelinnumeroa omien sekä yhteistyökumppaneiden tuotteiden ja tarjouksien välittämiseksi. Asiakkaalla on oikeus vaatia henkilötietojensa poistamista Stokkerin tietokannasta, ota yhteyttä info@stokker.fi.
6. TUOTTEEN PALAUTTAMINEN, SOPIMUKSEN PURKU JA RAHANPALAUTUKSET
6.1. Tilauksen vastaanottamisen jälkeen asiakkaalla on oikeus purkaa verkkokaupassa solmittu sopimus perustelematta 14 päivän kuluessa vastaanottohetkestä lukien (viesti toimituksen saapumisesta pakettiautomaattiin, paitsi jos kyseessä on virheellinen tuote, ks. kohta 7).
6.2. Jos asiakas haluaa palauttaa tuotteen, hänen tulee tehdä palautusilmoitus ja toimittaa se tuotteineen Stokkerin tavarataloon tai käyttää pakettiautomaattiin palautuksen tapauksessa yksilöllistä PALAUTUSkoodia tai lähettipalvelun ollessa kyseessä ottaa yhteyttä asiakaspalveluun puh. (+358) 9 3881 500 tai info@stokker.fi.
Palautusilmoituksen lomake: palautusilmoitus
6.3. Asiakkaan tulee palautustapauksessa palauttaa tuote Stokkerille viimeistään 14 päivän kuluessa palautusilmoituksen lähettämisestä.
6.4. Jos ostettu tuote ei jostain syystä sovi asiakkaalle, asiakas voi palauttaa tuotteen Stokkerin tavarataloon, Omnivan pakettiautomaattiin tai lähettipalvelun kautta 14 päivän sisällä tavaran vastaanottohetkestä lukien. Pyydämme asiakasta palauttamaan kaikki mahdollisesti palautettavat tuotteensa kerrallaan. Palautukseen liittyvistä suorista kustannuksista vastaa asiakas. Palautettavan tuotteen tulee olla käyttämätön ja alkuperäisessä pakkauksessa.
6.5. Asiakkaan kauppasopimus purettaessa Stokker palauttaa kauppahinnan toimituskuluineen asiakkaalle välittömästi, mutta kuitenkin viimeistään 14 päivän kuluessa Stokkerin palautuslomakkeen vastaanottamisesta. Rahanpalautus hoidetaan samalle pankkitilille, jolta kauppahinta suoritettiin.
6.6. Jos asiakkaan palauttamaa tuotetta on rikottu tai vahingoitettu tahallaan tai huolimattomuudesta, Stokkerilla on oikeus lähettää tuote takaisin asiakkaalle tai periä siitä vahingonkorvausta.
7. REKLAMAATIOT JA VASTUU
7.1. Stokker OY vastaa tuotteiden virheistä ja puutteista Viron velvoiteoikeuden mukaan. Mahdollisten reklamaatioiden esittämisen määräajat: luonnolliset henkilöt 2 vuotta ja oikeushenkilöt 6 kuukautta tuotteen luovutushetkestä.
7.2. Asiakkaan tulee lähettää mahdollinen reklamaatio sähköpostitse osoitteeseen: klient@stokker.com tai toimittaa Stokkerin toimipisteeseen asiakaspalvelutiskille. Reklamaation tulee sisältää seuraavat tiedot: asiakkaan nimi ja yhteystiedot, reklamaation tekemispäivämäärä, tuotteen virhe ja esitettävän korvausvaatimuksen sisältö, ja siihen on liitettävä ostokuitti.
7.3. Stokker OY ei vastaa asiakkaalle aiheuttamasta vahingosta tai toimituksen viivästyksestä, mikäli viivästys tai vahingon syntyminen on aiheutunut seikasta, johon Stokker OY ei ole voinut vaikuttaa (ylivoimainen este).
7.4. Stokker ei vastaa tuotteen väärinkäytöstä aiheutuneista vaurioista, esim. jos viivästyksen aiheuttaa asiakkaan antamat puutteelliset tiedot.
7.5. Stokkerin ja asiakkaan väliset mahdolliset erimielisyydet pyritään ratkaisemaan ensisijaisesti osapuolten välisin neuvotteluin. Mikäli osapuolet eivät pääse sopimusasioissa sovinnolliseen neuvottelutulokseen, osapuolella on oikeus saattaa riitaisuus kuluttajariitalautakunnan tai käräjäoikeuden, Harju Maakohus, ratkaistavaksi. Toimivallan säännös on sisällytetty sopimusehtoihin siltä varalta, että asiakas lähtee sopimuksen jälkeen asumaan ulkomaille ja siirtää siihen myös toimipaikan, tai asiakkaan toimi- tai asuinpaikka ei ole kanteen nostamisaikana tiedossa.
8. STOKKERIN SUORITTAMA HUOLTO JA KORJAUS
8.1. Huollon ja korjauksen sääntö tulee käytettäviksi tilanteissa, joissa Stokker sitoutuu korjaamaan asiakkaalle kuuluvan laitteen tai poistamaan sen toimintaa haittaavan asiakkaan ilmoittaman häiriön. Virheet ja puutteellisuudet sisällytetään kirjallisesti huoltotöiden toimeksiantovahvistukseen.
8.2. Huolloksi katsotaan säännölliset ja ennaltaehkäisevät huoltotoimenpiteet, joiden suorittamisen tarkoitus on laitteen pitkäaikaisen käytön varmistaminen valmistajatehtaan antaman käyttöohjeen tai huoltopäiväkirjan mukaan.
8.3. Huolloksi ei katsota laitteen rakenteiden muutoksia eikä laitteen vaihtoa.
8.4. Stokkerilla on oikeus laskuttaa kustannusarvion laatimisesta. Kustannusarvio ei ole Stokkerille sitova, mutta huoltotoimenpiteiden lopputuloksessa ei saisi olla merkittäviä poikkeuksia kustannusarviosta.
8.5. Jos laitteen huoltoon tai korjaukseen vastaanoton yhteydessä ei voida määritellä lopullista toimeksiannon määräaikaa, ilmoitetaan asiakkaalle laitteen vianetsinnän määräaika. Toimeksiannon lopullinen määräaika ilmoitetaan asiakkaalle vianetsinnän määräaikana.
8.6. Huolto- tai korjaustöissä Stokker käyttää omia materiaalejaan.
8.7. Stokkerin suorittaman huollon tai korjauksen yhteydessä havaittujen muiden virheiden ja häiriöiden poistaminen tapahtuu sen jälkeen, kun asiakkaan kanssa on siitä erikseen sovittu.
8.8. Stokkerin on huoltoa suorittaessaan kirjattava toimenpiteensä huoltopäiväkirjaan, jos asiakas on Stokkerille sellaisen luovuttanut.
9. TAKUU
9.1. Tuotteelle myönnettävä takuu määräytyy näiden ehtojen mukaisesti. Kuluttajalla tarkoitetaan näissä ehdoissa luonnollista henkilöä vain niissä tapauksissa, kun tuotteen hankkiminen ei koske henkilön itsenäistä ammatin tai elinkeinotoiminnan harjoittamista.
9.3. Mikäli takuuaikana ilmenee tuotteessa materiaali-, rakenne- tai kokoonpanovirheitä, takuunantaja hoitaa korjauksen ilmaiseksi.
9.4. Jos tuotteen korjaus ei onnistu tai se ei ole takuunantajan arvioinnin mukaan kustannustehokas, vaihtaa takuunantaja tuotteen uuteen.
9.5. Jos tuotteen korjaus ei onnistu tai se ei ole takuunantajan arvioinnin mukaan kustannustehokas, mutta tuotteen vaihtaminen uuteen on mahdotonta (esim. jos samaa tuotetta ei enää valmisteta), palauttaa takuunantaja asiakkaalle kauppahinnan.
10. Takuu ei ole voimassa, jos:
10.1. Tuotteen sarjanumero ei ole tunnistettavissa
10.2. Tuotteen virhe on aiheutunut tuotteen vääränlaisesta käsittelystä
10.3. Tuotteen virhe on aiheutunut tavanomaisesta käytöstä
10.4. Tuotteen virhe on aiheutunut tavattomasta ympäristövaikutuksesta (ylimääräinen kosteus, kuumuus yms. vaikutus).
10.5. Tuotteen virhe on aiheutunut tapaturmasta (esim. putoaminen)
10.6. Tuotteen virhe on aiheutunut tuotteen käyttöohjeiden ym. toimituksessa mukana olleen asiakirjan ohjeiden laiminlyönnistä
10.7. Tuotteen huoltokirjassa, käyttöohjeessa yms. toimitukseen kuuluvassa asiakirjassa on ehto tuotteen säännöllisestä huollosta ja
asiakas ei ole ottanut takuunantajan toimipisteeseen yhteyttä ehdoissa määriteltyyn määräaikaan mennessä.
11. Takuu loppuu:
11.1. Takuuajan päättyessä
11.2. Tuotteen sarjanumeron poistamisen tai rikkomisen yhteydessä
11.3. Jos tuotteen on korjannut tai yrittänyt korjata joku muu henkilö kuin takuunantaja.
11.4. Jos takuuaikana ilmenee virhe tuotteen materiaalissa,
rakenteessa tai kokoonpanossa, asiakkaalla on oikeus ottaa takuuaikana yhteyttä mihin tahansa takuunantajan toimipisteeseen valintansa mukaan: www.stokker.ee.
11.5. Takuunantajan toimipisteessä asiakkaan on luovutettava korjattava tuote ja ilmoitettava sen virheet. Takuunantajan näin vaatiessa asiakkaan on esitettävä ostopäivällä varustettu asiakirja (lasku tai nämä ehdot).
11.6. Takuunantaja korjaa tuotteen ilmaiseksi kohtuullisessa ajassa, mutta kuitenkin enintään 30 päivässä. Takuunantaja ilmoittaa asiakkaalle korjaustyön lopettamisesta puhelimitse tai sähköpostitse. Korjaustyön jälkeen asiakkaan tulee noutaa tuote siitä toimipisteestä, johon hän tuotteen korjattavaksi luovutti.
11.7. Jos tuotteen korjaus ei onnistu tai se ei ole takuunantajan arvioinnin mukaan kustannustehokas, ilmoittaa takuunantaja siitä asiakkaalle puhelimitse tai sähköpostitse ja kertoo samalla päivän, jolloin asiakas voisi aikaisintaan tulla hakemaan korjattavan tuotteen tilalle vaihdetun uuden tuotteen. Asiakkaan tulee noutaa vaihtotuote siitä toimipisteestä, johon hän alkuperäisen tuotteen korjattavaksi luovutti.
11.8. Jos tuotteen korjaus ei onnistu tai se ei ole takuunantajan arvioinnin mukaan kustannustehokas,
mutta tuotteen vaihtaminen uuteen on mahdotonta ja takuunantaja on päättänyt palauttaa asiakkaalle kauppahinnan, ilmoittaa takuunantaja siitä asiakkaalle puhelimitse tai sähköpostitse. Siinä tapauksessa asiakkaan on ilmoitettava pankkitilinsä numero, johon takuunantaja voi palauttaa kauppahinnan. Takuunantaja palauttaa kauppahinnan 14 päivässä sen jälkeen, kun asiakas on ilmoittanut takuunantajalle pankkitilinsä numeron. Rahanpalautus kolmannen henkilön pankkitilille on mahdollista ainoastaan asiakkaan kirjallisesta pyynnöstä.
11.9. Takuunantaja ei korvaa asiakkaalle kuljetuskustannuksia tai vahinkoa, joka syntyy asiakkaalle siitä, että tuotetta ei ollut mahdollista käyttää sen häiriön tai korjaustyön takia. Takuunantaja ei missään tapauksessa ole vastuussa Asiakkaan tulonmenetyksestä.
11.10. Takuuaika pitenee takuukorjauksen suorittamisajan verran. Kyseisen ajan alkupäiväksi katsotaan asiakkaan tuotteen korjaukseen luovuttamispäivä ja loppupäiväksi päivä, jolloin takuunantaja ilmoittaa asiakkaalle, että tuote on korjattu.
11.11. Mikäli takuunantaja vaihtaa tuotteen ilmaiseksi, jatkuu kuitenkin alkuperäisen tuotteen alkuperäinen takuuaika. Alkuperäinen takuuaika pitenee alkuperäisen tuotteen takuukorjauksen suorittamisajan verran. Kyseisen ajan alkupäiväksi katsotaan asiakkaan tuotteen korjaukseen luovuttamispäivä ja loppupäiväksi päivä, jolloin takuunantaja ilmoittaa asiakkaalle, että asiakas voi tulla hakemaan vaihtotuotteensa.
11.12. Näistä takuuehdoista seuraava takuu ei sulje pois mitään voimassa olevassa lainsäädännössä asiakkaalle taattujen oikeuksien käyttöä.
TUTUSTU STOKKERIN TIETOSUOJASELOSTEESEN